لطفا صبر کنید...

مقایسه یوبوت و سایر سیستم هامقایسه یوبوت و تیرچه بلوک

 • سقف یوبوت با داشتن دو دال بالا و پایین و جان‌های متعامد که دارای عملکرد دو طرفه می باشد، سقفی با صلبیت بسیار بالا فراهم می‌آورد و باعث می شود در مقابل بار زلزله عملکرد بهتری داشته باشد. در این سیستم سازه ای سقف می توان دهانه‌های بلند تا 18 متر را با این سازه پوشش داد در حالی که برای استفاده از تیرچه بلوک در دهانه‌های بیش از5/7متر و یا بارهایی مانند پارکینگ نیاز به تیرچه دوبل و افزایش هزینه های اجرایی می‌باشد و ضمنا عملکرد آن به صورت دال یک طرفه می باشد و از لحاظ عملکرد دیافراگم، در خوش بینانه ترین حالت سقف های تیرچه بلوک در راستای تیرچه ها عملکرد صلب دارند و در جهت عمود بر تیرچه ها از صلبیت کافی برخوردار نیستند.
 • در سازه یوبوت، ضخامت سقف بسیار کمتر می‌شود.
 • سقف یوبوت پس از اجرا، سقفی صاف و بدون نیاز به سقف کاذب را فراهم می‌آورد در صورتی که در سقف تیرچه بلوک به دلیل وجود تیرهای آویزدار، استفاده از سقف کاذب اجتناب ناپذیر است.
 • به دلیل عدم وجود تیردر سقف های یوبوت سرعت اجرای این نوع سقف نسبت به سقف های سنتی تیرچه بلوک بیشتر می باشد.
 • سقف یوبوت به دلیل وجود هوا در داخل قالب های ماندگارموجود در سقف و استفاده از مواد اولیه مقاوم در مقابل آتش سوزی اولا در برابر انتقال صدا و ثانیا در برابر آتش و عدم تولید گازهای سمی، عملکرد بسیار مطلوبی دارد.

مقایسه یوبوت و تیرچه کرومیت

 • سقف یوبوت با ایجاد تیرچه‌های I شکل متعامد و همینطور افزایش ممان اینرسی سقف، موجب صلبیت زیاد دیافراگم می گردد که این امر باعث قابلیت اجرای سازه در دهانه های بلند می شود و ضمنا موجب افزایش مقاومت در برابر ارتعاش و خیز سقف نیز می گردد در صورتی که سقف کرمیت به جهت مستعد بودن ارتعاش و خیز برای دهانه‌های بالاتر از 5/7 متر توصیه نمی شود و به لحاظ برآورد هزینه، اختلاف بسیار زیادی بین سقف کرمیت و سقف یوبوت می‌باشد.
 • در سقف کرمیت به دلیل استفاده از تیرچه‌ها و نیز وجود تیرهای آویزدار در دهانه‌های بلند، اجرای سقف کاذب الزامی است.
 • حفره‌های هوای موجود در سقفیوبوت موجب عایق بندی صدا و حرارت شده و از گسترش آتش جلوگیری به عمل می‌آورد.

مقایسه یوبوت و تیر دال

 • از لحاظ اقتصادی اجرای سقف های یوبوت به دلیل عدم وجود تیر های میانی، اجرای ساده تری دارد و هزینه کمتری را ایجاب می کند همچنین میزان مصرف آرماتور در سقف های یوبوت به دلیل افزایش فاصله مش فوقانی و تحتانی دال کمتر می باشد.
 • با توجه به وجود تیر های آویز متعدد در سقف های تیر و دال اجرای تاسیسات در زیر سقف با مشکلات زیادی مواجه می شود و همچنین این امر موجب کاهش ارتفاع مفید طبقات می گردد و از طرف دیگر سطح زیرین سقف حتما با سقف کاذب پوشانده شود.
 • به دلیل این که سقف تیر و دال به صورت تو پر اجرا می گردد عایق صوت و حرارت نمی باشد در حالی که در سقف های یوبوت به دلیل وجود هوا در داخل قالب ها ماندگار موجود در سقف از انتقال صوت و حرارت جلوگیری نموده و عایق می باشد.
 • در سیستم یوبوت، قالب‎‌بندی سقف همانند قالب بندی دال تخت می‌باشد و غالبا تیرهای داخلی سقف حذف می‌گردد، در صورتی که در سقف تیر دال به دلیل وجود تیرها و تیرچه‌های آویزدار، علاوه بر افزایش حجم و هزینه قالب‌بندی، اجرا را نیز با مشکل مواجه کرده و از سرعت اجرا می‌کاهد.

مقایسه یوبوت و پیش تنیده

 • دال مجوف یوبوت و سقف پیش‌تنیده، هر دو توانایی اجرای سازه با دهانه‌های بلند را دارا می باشند. اما برای اجرای سازه پیش تنیده در دهانه های بلند، به جهت کنترل خیز و ارتعاش، ضخامت سقف با افزایش بتن مصرفی افزایش می یابد که موجب سنگین شدن سقف می گردد که در دال مجوف یوبوت افزایش ضخامت ناشی از افزایش ابعاد احجام مکعبی می باشد که تاثیر کمتری در سنگین شدن سقف دارد. سقف یوبوت نیاز به اکیپ اجرایی متخصص ندارد و اکیپ های آشنا به سایر سازه های بتنی قادر به اجرای سقف یوبوت می باشند در حالی که سقف های پیش تنیده نیاز به اکیپ های اجرایی بسیار تخصصی و پیچیده دارد همچنین دال بتنی پیش تنیده در پروژه های خاص نیاز به نگهداری دارد.
 • سقف های پیش تنیده به دلیل کابل های خاصی که در این سیستم استفاده می شود دارای محدودیت بیشتری نسبت به دال مجوف یوبوت جهت تغییر در پلان معماری و عبور تاسیساتی هستند که در زمان طراحی این سقف ها لحاظ نشده اند. از لحاظ زمانی از آنجا که بتن مورد استفاده در سقف های پیش تنیده باید با عیار نسبتا بالا ساخته شود گاهی تا رسیدن بتن مورد نظر به مقاومت لازم، عملیات اجرای سقف زمان بر می گردد.
 • از آنجا که سیستم پیش تنیده نیاز به تجهیزات پیچیده و تمهیدات بیشتری دارد از لحاظ اقتصادی در پروژه های مسکونی سیستم دال مجوف یوبوت به صرفه تر می باشد.

مقایسه یوبوت و عرشه فولادی و کامپوزیت

 • سقف یوبوت با داشتن دو لایه دال (دوپوش) در بالا و پایین و نیز تیرچه‌های متعامد I شکل به عنوان جان، سختی خمشی بسیار زیادی را تامین می کند و این سختی، صلبیت بسیار زیاد در برابر زلزله و عدم ارتعاش سقف را نسبت به سقف کامپوزیت و یا عرشه فولادی تامین می کند.
 • اساسی ترین مشکل سقف های عرشه فولادی و کامپوزیت ارتعاش آن ها می باشد و علی رغم تمامی تمهیداتی که جهت کنترل ارتعاش این نوع سقف ها لحاظ می گردد، پس از اجرا لرزش کاملا محسوسی وجود دارد.
 • سقف کامپوزیت و یا عرشه فولادی در هر دهانه‌ای نیاز به اجرای سقف کاذب دارد و این هزینه به سایر هزینه‌های این سقف اضافه خواهد شد. در حالی کهیوبوت با ایجاد سقفی تخت در تراز زیرین، علاوه بر سهولت اجرای تاسیسات، نیازی به سقف کاذب ندارد.
 • به لحاظ هزینه مصالح و اجرا، سیستم سقفیوبوت نیز بسیار اقتصادی‌تر از سیستم کامپوزیت و یا عرشه فولادی است.

آپلود نقشه
نقشه خود را از طریق این فرم برای پاویون ارسال کنید.